XIV – ПОСЕБНЕ ОДРЕДБЕ
1. Економско-социјални савјет
Члан 170.
Ради подстицања колективног договарања и усклађивања интереса радника и послодаваца са циљевима и мјерама економске и социјалне политике у Републици, оснива се Економско-социјални савјет.
Економско-социјални савјет састоји се од девет чланова, од којих по три члана именује Влада Републике, синдикат који окупља највећи број чланова у Републици и асоцијација послодаваца која окупља највећи број послодаваца у Републици.
Колективним уговором ближе се уређује начин именовања чланова Економско-социјалног савјета и његова овлашћења.
Економско-социјални савјет доности правила о свом раду.
2. Остваривање права на штрајк
Члан 171.
Радник остварује право на штрајк у складу са одредбама важећег Закона о штрајку.
3. Мировање права из радног односа
Члан 172.
Раднику који је закључио уговор о раду на неодређено вријеме, права и обавезе из радног односа за вријеме служења војног рока мирују.
Раднику који је закључио уговор о раду на неодређено вријеме, права и обавезе из радног односа мирују за вријеме обављања јавне функције у државном органу или организацији, јавној служби, синдикату или политичкој организацији.
Члан 173.
Јавном функцијом у смислу члана 172. став 2. овог члана сматра се реизборна функција на коју је радник непосредно изабран од стране грађана или на коју је именован или постављен од стране надлежног органа Републике, града или општине, ако ту функцију обавља професионално и за исту остварује плату.
Члан 174.
Радник коме су права и обавезе по основу служења војног рока мировала, може да се, у року од 30 дана од дана одслужења војног рока, врати на рад код послодавца на свој ранији или други одговарајући посао.
Мировање права и обавеза по основу вршења реизборне јавне функције може трајати најдуже два мандата, након чега радник може да се врати на рад код послодавца на свој ранији или други одговарајући посао.
Ако послодавац, због економских разлога, промјењене организације и технологије рада и пословања, радника из ставова 1. и 2. овог члана не може вратити на ранији или на други одговарајући посао, отказује уговор о раду радника, са правом радника на отпремнину, у складу са чланом 141. овог закона.
4. Радна књижица
Члан 175.
Радник мора посједовати радну књижицу.
Радна књижица је јавна исправа којом се доказује стаж осигурања и други видови пензијског стажа радника.
Члан 176.
Образац радне књижице прописује министарство надлежно за послове рада.
Радну књижицу издаје надлежни општински орган управе.
Члан 177.
За вријеме радног односа радника, радна књижица се налази на чувању код послодавца, о чему послодавац раднику издаје потврду.
На захтјев радника, послодавац је дужан да раднику, уз потврду врати радну књижицу.
Члан 178.
Приликом престанка радног односа радника, послодавац је дужан да у радну књижицу упише вријеме које је радник провео у радном односу и да то овјери својим потписом и печатом, и да му преда радну књижицу, уз потврду.
Послодавац не може задржати радну књижицу радника ни у случају ако према раднику има било какво потраживање, нити може у радну књижицу уписивати било какве друге податке осим времена које је радник провео у радном односу код њега.
5. Надзор над примјеном прописа
Члан 179.
Надзор над примјеном одредаба овог закона, прописа донесених на основу овог закона, колективних уговора и правилника о раду, врши инспекција рада, у складу са законом.
Препоручујемо
Закон о раду РС
- II - ЗАКЉУЧИВАЊЕ И ПРИМЈЕНА УГОВОРА О РАДУ
- III - РАДНО ВРИЈЕМЕ
- IV – ОДМОРИ И ОДСУСТВА
- V – ЗАШТИТА РАДНИКА
- VI – ПЛАТЕ И НАКНАДЕ
- VII – ОДГОВОРНОСТ ЗА ПОВРЕДУ ОБАВЕЗА ИЗ УГОВОРА О РАДУ И МАТЕРИЈАЛНА ОДГОВОРНОСТ
- VIII– ЗАБРАНА ДИСКРИМИНАЦИЈЕ
- IX– ЗАБРАНА КОНКУРЕНЦИЈЕ ПОСЛОДАВЦУ
- X – ЗАШТИТА ПРАВА РАДНИКА
- XI – САВЈЕТ РАДНИКА
- XII – ПРЕСТАНАК РАДНОГ ОДНОСА
- XIII – КОЛЕКТИВНИ УГОВОРИ
- XIV – ПОСЕБНЕ ОДРЕДБЕ
- XV – КАЗНЕНЕ ОДРЕДБЕ
- XVI – ПРЕЛАЗНЕ И ЗАВРШНЕ ОДРЕДБЕ
