II - ЗАКЉУЧИВАЊЕ И ПРИМЈЕНА УГОВОРА О РАДУ
1. Услови за закључивање уговора о раду
Члан 14.
Уговор о раду не може закључити лице које није навршило 15 година живота и које нема општу здравствену способност за рад.
Лице између навршених 15 и 18 година живота може закључити уговор о раду под условом да прибави увјерење овлашћеног доктора медицине да посједује општу здравствену способност за рад и сагласност законског заступника.
Лице које није навршило 18 година живота не може закључити уговор о раду за обављање послова на којима постоји повећана опасност од повреда или повећан штетни утицај на здравље (у даљем тексту: послови са посебним условима рада).
2. Врсте и трајање уговора о раду
Члан 15.
Уговор о раду може се закључити на неодређено или на одређено вријеме.
Уговор о раду у коме није назначено вријеме трајања, сматраће се уговором о раду на неодређено вријеме.
Члан 16.
Уговор о раду на одређено вријеме не може се закључити на дужи период од двије године.
Уговор о раду на одређено вријеме може се закључити у сљедећим случајевима:
- извршавања посла који траје до 6 мјесеци;
- привременог повећања обима посла;
- замјене одсутног радника до годину дана;
- обављања посла чије је трајање унапријед одређено природом и врстом посла.
Уговор о раду закључен супротно одредби става 2. овог члана сматра се уговором о раду на неодређено вријеме.
Радни однос заснован на основу уговора о раду на одређено вријеме престаје истеком рока одређеног тим уговором, ако се радник и послодавац другачије не споразумију.
Члан 17.
Послодавац и радник могу се споразумјети да се важност уговора о раду на одређено вријеме, једном или више пута, продужи за одређени период, али најдуже до двије године од дана закључивања уговора о раду на одређено вријеме. У овај период урачунавају се и прекиди који су трајали до двије седмице.
Ако радник, након истека рока из става 1. овог члана, уз изричиту или прећутну сагласност послодавца, настави да ради, сматраће се да је радник засновао радни однос на неодређено вријеме.
Члан 18.
За вријеме коришћења годишњег одмора, привремене спријечености за рад због болести, порођајног одсуства, удаљења с посла, периода између дана отказа уговора о раду и датума враћања на посао по одлуци суда или другог органа, као и за вријеме других оправданих одсуствовања с рада које радник користи на основу закона, колективног уговора и правилника о раду, уговор о раду се не прекида.
Ако се радник, након прекида рада због истека рока из уговора о раду, више пута запошљава код истог послодавца на основу уговора о раду на одређено вријеме, и на тај начин оствари 24 мјесеца рада у току последње три године, сматраће се да је засновао радни однос на неодређено вријеме.
3. Форма и садржина уговора о раду
Члан 19.
Уговор о раду закључује се у писменом облику, ако овим законом није другачије одређено.
Уговор о раду садржи нарочито податке о сљедећем:
1. називу и сједишту послодавца,
2. имену, презимену, стручној спреми и пребивалишту, односно боравишту радника,
3. датуму ступања радника на рад,
4. радном мјесту на коме се радник запошљава и мјесту рада, са подацима о дужини и распореду радног времена,
5. плати, новчаним накнадама и другим примањима радника по основу рада,
6. дужини годишњег одмора,
7. трајању уговора, ако се закључује уговор о раду на одређено вријеме,
8. роковима за отказивање уговора о раду закљученог на неодређено вријеме,
9. пословима са посебним условима рада на радном мјесту, ако постоје,
10.другим подацима које послодавац и радник сматрају значајним за уређивање односа који настају по основу рада радника.
Умјесто података из тачака 5. до 10. става 2. овог члана, у уговору о раду могу се навести одредбе одговарајућих закона, колективних уговора или правилника о раду којима су та питања уређена.
Послодавац је дужан да примјерак уговора о раду уручи раднику прије ступања радника на рад.
4. Подаци који се не могу тражити нити користити
Члан 20.
Приликом закључивања уговора о раду, послодавац не може тражити од радника податке који нису у непосредној вези са пословима које радник треба да обавља.
Лични подаци о раднику могу се прикупљати, користити и достављати надлежним органима и трећим лицима само у случајевима одређеним законом, или ако је то потребно ради остваривања права и обавеза из радног односа.
Забрањено је од жене која тражи запослење, као и од жене у радном односу, тражити да обави тестирање на трудноћу.
5. Пробни рад
Члан 21.
Уговором о раду може се предвидјети пробни рад радника, који може износити највише до три мјесеца (уговор о пробном раду). Изузетно, овај рок може се споразумно продужити још до три мјесеца.
Послодавац, као и радник, имају право да откажу уговор о пробном раду и прије истека рока на који је уговор закључен, уз отказни рок од седам дана.
Уговором о пробном раду, поред података из члана 19. став 2. овог закона, уређује се начин спровођења и оцјењивања резултата пробног рада, у складу са колективним уговором и правилником о раду.
Члан 22.
Радник за вријеме пробног рада има сва права из радног односа, у складу са пословима радног мјеста које обавља за вријеме пробног рада.
Раднику који не задовољи на пословима радног мјеста за вријеме пробног рада, престаје радни однос с даном истека рока одређеног уговором о пробном раду.
6. Упућивање радника на рад у страну земљу
Члан 23.
Послодавац може радника упутити на рад у страну земљу у којој послодавац обавља дио своје дјелатности, под условом да послови које радник треба да обаља одговарају његовим стручним и радним способностима и да се са радником споразумије о следећем:
1. трајању рада у страној земљи,
2. условима смјештаја радника за вријеме боравка у страној земљи, ако је то потребно,
3. валути у којој ће се раднику исплаћивати плата и друга примања по основу рада у страној земљи, као и роковима и начину исплате,
4. условима одласка и повратка радника са рада у страној земљи.
Послодавац је дужан да радника, прије одласка на рад у страну земљу, упозна о прописима који ће се примјењивати код остваривања његових права и обавеза за вријеме рада у страној земљи.
Страном земљом, у смислу става 1. овог члана, не сматра се Федерација БиХ.
7. Провјеравање оспособљености радника за руковања средствима рада и средствима заштите на раду
Члан 24.
Прије закључивања уговора о раду, као и за вријеме рада радника, послодавац може одредити да се изврши провјеравање оспособљености лица које тражи запослење, односно радника за руковање средствима рада, као и средствима заштите на раду, која радник треба да користи при раду или која су у непосредној вези са условима рада на радном мјесту које радник треба да обавља.
8. Допунско оспособљавање, стручно образовање и усавршавање
Члан 25.
Послодавац може лице које тражи запослење, уз његову сагласност, као и радника у радном односу, упутити на допунско оспособљавање за руковање средствима рада и средствима заштите на раду ако је то неопходно за безбједно руковање тим средствима и за њихово намјенско коришћење.
О трајању и начину спровођења допунског оспособљавања из става 1. овог члана одлучује послодавац.
Члан 26.
Послодавац може радника упутити на одређене облике стручног оспособљавања и усавршавања, у складу са захтјевима и потребама радног мјеста радника, а посебно када дође до усвајања и примјене нових метода у организацији и технологији рада.
Члан 27.
Радник је дужан да поступи по захтјевима послодавца за допунско оспособљавање и за стручно образовање и усавршавање у смислу чланова 25. и 26. овог закона.
Колективним уговором, правилником о раду и уговором о раду ближе се уређује допунско оспособљавање за руковање средствима рада, као и стручно образовање и усавршавање радника у смислу чланова 25. и 26. овог закона.
9. Рад приправника
Члан 28.
Послодавац може закључити уговор о раду са приправником на онолико времена колико траје приправнички стаж прописан за занимање на које се односи. Уговор се закључује у писменој форми и једна копија се подноси надлежном заводу за запошљавање у року од пет дана од његовог закључивања ради евиденције и контроле.
Приправником се сматра лице које је завршило средњу школу, вишу школу или факултет а које по први пут заснива радни однос у том занимању, а које треба, према закону, положити стручни испит и којем је потребно претходно радно искуство у његовом занимању или професији.
Члан 29.
Након истека приправничког стажа приправник полаже стручни испит у свом стручном звању, у складу са законом, другим прописом или правилником о раду.
За вријеме обављања приправничког стажа приправник има право на 80% минималне зараде прије полагања стручног испита а што плаћа послодавац. Исто тако послодавац обезбјеђује инвалидско осигурање у случају повреде на послу. Приправник има право на здравствено осигурање како је то регулисано прописима у погледу незапослених лица. Ове бенефиције обезбјеђује надлежни завод за запошљавање (у том случају то није додатни трошак јер се приправник третира као незапослено лице).
Приправник има право на дневни одмор у току рада, између два узастопна радна дана.
10. Волонтерски рад
Члан 30.
Изузетно од члана 28. став 1. овог закона послодавац може приправника примити на обављање приравничког стажа и без закључивања
уговора о раду (волонтерски рад) ако су положени стручни испит или радно искуство, према закону, услов за заснивање радног односа приправника (волонтерски рад).
Волонтерски рад може трајати онолико времена колико је, према закону, за одређено стручно звање прописано трајање приправничког стажа.
Трајање волонтерског рада из става 2. овог члана рачуна се у приправнички стаж и у радно искуство као услов за рад на одређеним пословима. Уговор се закључује у писменој форми и једна копија се подноси надлежном заводу за запошљавање у року од пет дана од његовог закључивања ради евиденције и контроле.
Волонтером се сматра лице које је завршило средњу, вишу школу или факултет а које по први пут заснива радни однос у том занимању, које је дужно према закону, положити стручни испит и коме је потребно претходно радно искуство у његовом занимању или професији.
Члан 31.
Волонтер има право на здравствено осигурање како је то регулисано прописима у погледу незапослених лица. Ове бенефиције обезбјеђује надлежни завод за запошљавање. Послодавац плаћа 35% минималне зараде за сваког волонтера Заводу за запошљавање који покрива осигурање волонтера у случају повреде на раду или професионалне болести.
Волонтери имају право на дневни одмор у току рада као и између два узастопна радна дана.
Члан 32.
Обрасце уговора из члана 15. став 1., члана 21. став 1., члана 28. став 1., члана 30. став 1. и члана 34. став 1. овог закона прописује министар надлежан за послове рада.
11. Пренос уговора о раду на новог послодавца
Члан 33.
Кад дође до промјене послодавца (због продаје предузећа, насљеђа и др.), права и обавезе из уговора о раду преносе се на новог послодавца, уколико је радник с тим сагласан.
Нови послодавац и радник могу отказати уговор о раду на начин и у роковима који су одређени уговором о раду закљученим са претходним послодавцем.
12. Обављање повремених и привремених послова
Члан 34.
За обављање привремених и повремених послова може се закључити уговор о обављању привремених и повремених послова, под условом:
- да су привремени и повремени послови утврђени у колективном уговору или правилнику о раду;
- да не представљају послове за које се закључује уговор о раду на одређено или неодређено вријеме, са пуним или непуним радним временом;
- да не трају дуже од 60 дана у току календарске године.
Уговор из става 1. овог члана садржи одредбе о послу ради чијег се извршења закључује уговор, роковима за отпочињање и извршење посла, условима и начину његовог извршења, као и висини, року и начину исплате награде за извршени посао.
Поред права на накнаду за извршени посао, извршилац посла по уговору, уколико посао обавља у радним просторијама послодавца, има право и на здравствено и пензијско-инвалидско осигурање за случај повреде на раду или професионалног обољења.
Образац уговора из става 1. овог члана прописује министарство надлежно за послове рада.
13. Обављање послова ван просторија послодавца
Члан 35.
Уговор о раду може се закључити ради обављања послова ван просторија послодавца.
Уговор о раду који се закључује у смислу става 1. овог члана, поред података из члана 19. овог закона, садржи и:
- трајање радног времена;
- врсту послова и начин организовања рада;
- услове рада и начин вршења надзора над радом радника;
- висину плате за обављени рад и рокове исплате;
- коришћење и употребу средстава за рад радника и накнаду за њихову употребу;
- накнаду других трошкова рада и начин њиховог утврђивања;
- друга права и обавезе.
Послодавац може да уговори послове ван својих просторија који нису опасни или штетни по здравље радника и других лица и не угрожавају радну средину.
Члан 36.
Рад ван просторија послодаваца, радник обавља сам или са члановима своје уже породице, у име и за рачун послодавца.
14. Обављање послова кућног помоћног особља
Члан 37.
Уговор о раду може се закључити ради обављања послова кућног помоћног особља.
Уговором о раду из става 1. овог члана може се уговорити исплата дијела плате и у натури, под којом се подразумијева обезбјеђивање становања и исхране, односно само обезбјеђивање становања или исхране.
Вриједност дијела давања у натури мора се обавезно изразити у новцу.
Најмањи проценат плате који се обавезно обрачунава и исплаћује у новцу утврђује се уговором о раду и не може бити нижи од 50% од плате запосленог.
Ако је плата уговорена дијелом у новцу, а дијелом у натури, за вријеме одсуствовања са рада уз накнаду плате, послодавац је дужан да раднику накнаду плате исплаћује у новцу.
Члан 38.
Уговори из чланова 35. и 37. овог закона региструју се код надлежног органа локалне управе.
Начин и поступак регистрације уговора о раду за обављање послова ван просторија послодавца и послова кућног помоћног особља прописује министар рада и борачко-инвалидске заштите (у даљем тексту: министар).
15. Обављање послова директора
Члан 39.
Уговор о раду може се закључити ради обављања послова директора код послодавца ради заснивања радног односа, ако посебним законом није другачије уређено.
Уговор о раду из става 1. овог члана може се закључити на неодређено вријеме и одређено вријеме до истека рока на који је директор изабран, односно постављен.
Међусобна права, обавезе и одговорности директора који није засновао радни однос и послодавца уређују се посебним уговором.
Лице које обавља послове директора из става 3. овог члана има право на накнаду за рад која има карактер плате и друга права, обавезе и одговорности у складу са уговором.
Уговор из ставова 1. и 3. овог члана са директором закључује у име послодавца орган управљања.
Одредбе овог члана примјењују се и на директоре, предсједнике и руководиоце удружења, фондација и организација, ако посебним прописима није другачије одређено.
Препоручујемо
Закон о раду РС
- II - ЗАКЉУЧИВАЊЕ И ПРИМЈЕНА УГОВОРА О РАДУ
- III - РАДНО ВРИЈЕМЕ
- IV – ОДМОРИ И ОДСУСТВА
- V – ЗАШТИТА РАДНИКА
- VI – ПЛАТЕ И НАКНАДЕ
- VII – ОДГОВОРНОСТ ЗА ПОВРЕДУ ОБАВЕЗА ИЗ УГОВОРА О РАДУ И МАТЕРИЈАЛНА ОДГОВОРНОСТ
- VIII– ЗАБРАНА ДИСКРИМИНАЦИЈЕ
- IX– ЗАБРАНА КОНКУРЕНЦИЈЕ ПОСЛОДАВЦУ
- X – ЗАШТИТА ПРАВА РАДНИКА
- XI – САВЈЕТ РАДНИКА
- XII – ПРЕСТАНАК РАДНОГ ОДНОСА
- XIII – КОЛЕКТИВНИ УГОВОРИ
- XIV – ПОСЕБНЕ ОДРЕДБЕ
- XV – КАЗНЕНЕ ОДРЕДБЕ
- XVI – ПРЕЛАЗНЕ И ЗАВРШНЕ ОДРЕДБЕ
