III - РАДНО ВРИЈЕМЕ

1. Пуно радно вријеме радника

Члан 40.
Пуно радно вријеме радника износи 40 часова седмично.
Радник може закључити уговор о раду с пуним радним временом само са једним послодавцем.
Послодавац је дужан да изврши распоред радног времена радника најмање за 30 наредних дана и да то огласи на начин који је приступачан свим радницима, као и да води дневну евиденцију о присутности радника на раду.
Ако је код послодавца рад организован у смјенама, замјена смјена врши се у роковима и на начин одређен колективним уговором, правилником о раду и уговором о раду.

Члан 41.
Радно вријеме радника који раде на радним мјестима и пословима на којима, и поред примјене одговарајућих мјера и средстава заштите на раду, постоји повећано штетно дејство услова рада на здравље радника, скраћује се сразмјерно томе штетном дејсту, а највише до 10 часова седмично (радна мјеста с посебним условима рада).
О скраћењу радног времена у смислу става 1. овог члана одлучује министарство надлежно за послове рада на захтјев послодавца, заинтересованог радника, инспектора рада или синдиката, а на основу стручне анализе издате од овлашћене научне или стучне организације.
Радно вријеме из става 2. овог члана, у погледу права радника, сматра се пуним радним временом.

2. Непуно радно вријеме

Члан 42.
Послодавац може с радником закључити уговор о раду са непуним радним временом.
Радник може закључити уговор о раду с непуним радним временом са више послодаваца и да на тај начин остварује пуно радно вријеме из члана 40. став 1. овог закона.
За рад с непуним радним временом радник остварује плату и друга права из радног односа сразмјерно радном времену одређеном уговором о раду.

3. Прековремени рад радника

Члан 43.
У случају непланираног повећања обима посла, отклањања последица временских непогода, хаварија на средствима рада, пожара, земљотреса, епидемија и других несрећа, радник је дужан да, на захтјев послодавца, ради дуже од пуног радног времена из члана 40. став 1. овог закона (у даљем тексту: прековремени рад).

Члан 44.
Прековремени рад из члана 43. овог закона не може трајати више од 10 часова седмично. Изузетно, радник може добровољно, на захтјев послодавца, радити прековремено још највише до 10 часова седмично.
Радник у току календарске године не може радити прековремено више од 150 часова.

Члан 45.
Ако потреба за прековременим радом траје више од три седмице непрекидно, или више од десет седмица укупно у току календарске године, послодавац је дужан да о томе обавијести надлежног инспектора рада.

Члан 46.
За вријеме прековременог рада, раднику се увећава плата, у складу са колективним уговором, правилником о раду и уговором о раду.
Увећање плате за вријеме прековременог рада не може износити мање од 30% у односу на плату за исти број часова рада у редовном радном времену.

Члан 47.
Прековремени рад је забрањен:
- радницима млађим од 18 година живота,
- трудним женама и мајкама са дјететом до три године живота,
- самохраном родитељу или усвојиоцу дјетета млађег од шест година живота.
Изузетно, радницима из става 1. алинеја 2. и 3. овог члана може се одобрити да раде прековремено, уз њихову писмену сагласност.

Члан 48.
Надлежни инспектор рада ће забранити прековремени рад који је уведен супротно одредбама чланова 43. до 45. и члана 47. овог закона.

4. Прерасподјела радног времена

Члан 49.
Ако природа и потребе посла захтјевају, пуно радно вријеме на појединим радним мјестима може се прерасподјелити, тако да у једном дијелу године буде дуже, а у другом дијелу сразмјерно краће, с тим да у току календарске године не може износити више од 40 часова просјечно седмично.
Прерасподјелом пуног радног времена може се у једном дијелу године увести радно вријеме најдуже до 52 часа, а на сезонским пословима најдуже до 60 часова седмично.
Дуже радно вријеме из једног дијела године у смислу става 1. овог члана не сматра се прековременим радом.

5. Ноћни рад

Члан 50.
Ноћним радом сматра се рад између 22 часа и шест часова наредног дана.
За раднике млађе од 18 година, ноћним радом сматра се рад између 20 часова и шест часова наредног дана, а ако су запослени у индустрији – од 19 часова до седам часова наредног дана.

Члан 51.
Радницима млађим од 18 година живота забрањен је  ноћни рад.
Изузетно, радници млађи од 18 година живота могу бити привремено изузети од забране ноћног рада у случају отклањања посљедица више силе, хаварија и заштите интереса Републике, на основу сагласности надлежног инспектора рада.

Члан 52.
Трудним женама почев од шестог мјесеца трудноће, и мајкама са дјететом до једне године живота забрањен је ноћни рад.

6. Допунски рад

Члан 53.
Радник који је закључио уговор о раду с пуним радним временом у смислу чланова 40. и 41. овог закона, може, без сагласности послодавца, закључити уговор о раду са још једним послодавцем за рад до половине пуног радног времена, под условом да се радно вријеме радника код тих  послодаваца временски не подудара и да се не ради о обављању послова из  члана 113. овог закона.